Vyhledávač

  
Loading

Články

Tschechien in der Europäischen Gemeinschaft

4 19

Vložil(a)
19.4.2011 7:12  RssIcon

Ve dnech 10. až 15. dubna naše třída V6A a několik dalších studentů z kvinty a třetích ročníků absolvovali výměnný pobyt v německém Rathenow v rámci geografického projektu „Tschechien in der Europäischen Gemeinschaft“, který probíhá mezi školami GJO a Friedrich-Ludwig-Jahn-Gymnasium.

Po osmihodinové cestě autobusem, ke konci níž již nervozita a nuda skutečně dosahovaly vrcholu, jsme konečně zastavili u budovy gymnázia v centru Rathenow a přivítali se s našimi hostiteli. Poté následoval rozvoz do „domovů“ a, jak jsme si sdělili při večerní procházce, vydatná večeře s typickým německým jídlem. Další den jsme navštívili město Postupim. Nejprve jsme zamířili k zámku Sanssouci, letnímu sídlu Friedricha II. Velikého a pak provedli důkladnou prohlídku nákupní ulice, především pekáren a rychlých občerstvení. Potom jsme se vydali do zemského sněmu, kde nám byl podán výklad a překlad o fungování německého parlamentu a vlády.
 
Po této části Češi jaksi otupěli, a proto se následující debaty se dvěma místními poslanci aktivně účastnili spíše naši němečtí přátelé. V úterý jsme byli provedeni po samotném městě Rathenow – nejprve v muzeu optiky a poté s doprovodným výkladem od našich Němců jsme okoukli pomník kurfiřtů, Bismarckovu věž a pokochali se výhledem na město z věže kostela sv. Panny Marie a sv. Ondřeje.

 
Ve středu konečně přišel na řadu očekávaný výlet do Berlína. Nejprve nám byly pomocí vyhlídkové plavby po Sprévě představeny některé pamětihodnosti. Poté jsme takříkajíc proběhli kolem Spolkového sněmu, kam nám byla zamítnuta plánovaná prohlídka z důvodu návštěvy holandské královny, která nám však potom osobně zamávala z limuzíny, projíždějící v doprovodu před Braniborskou bránou. Po čtyřhodinovém rozchodu na Alexanderplatz, během kterého většina z nás vyhledala úkryt před venkovní nepohodou buď v nákupní galerii nebo fast-foodu, jsme Berlín vlakem opustili.
 
 
Náš pobyt byl ve čtvrtek završen prohlídkou pro Čechy vcelku významného hanzovního města Tangermünde, které ve středověku figurovalo coby důležitá dopravní tepna a hlavně také jako sídlo našeho Otce vlasti a císaře Karla IV. Shlédli jsme místní radnici, kostel sv. Štěpána, městské opevnění a hrad a samozřejmě Karlův pomník. Večer po příjezdu následovalo rozlučkové sezení nejprve v kavárně v Rathenow a poté v dalším podniku, kde zábava nabrala o něco méně seriózního charakteruJ. Ráno jsme se naštěstí všichni sešli ve zdraví, abychom se mohli rozloučit našimi Němci a vyrazit směr domov.
 
Tento projekt byl velmi přínosný ať už z hlediska jazykového či dějepisného, a já bych rád ještě jednou za všechny účastníky poděkoval našemu panu profesorovi Novotnému, který nás na výměně trpělivě doprovázel, poskytoval nové informace a překládal.
 
Adam Dizon
V6A
 

 

 

 

 

Články z německých novin:

Jahngymnasiasten befragten Politiker

Im Landtag Europafragen diskutiert

 

Tags:
Kategorie:
Umístění: Blogs Parent Separator Papoušková