Vyhledávač

  
Loading

Články

Beseda se squaterem Lukášem Borlem

1 7

Vložil(a)
7.1.2011 21:21  RssIcon

Tématem poslední besedy z cyklu Taky mezi námi byl squatting a povídat si k nám o něm přijel squater Lukáš Borl.

Ačkoliv se mohlo posluchačům zpočátku zdát, že se názory pana Borla pohybují tak vysoko nad realitou, že jsou pro „spořádaného“ občana neakceptovatelné (např. jeho krajně idealistická omluva nelegálního odběru vody squatery tvrzením, že by voda měla být zdarma dostupná všem stejně jako vzduch), podařilo se panu Borlovi postupně převést pozorného posluchače k názorům squattingu smířlivějším, ba přesvědčit je o smysluplnosti tohoto alternativního náhledu na život. Jak toho dosáhl, ptáte se?
Předně publiku vysvětlil, že přes nejrůznější motivace lidí stát se squatery v zásadě existují dva základní typy squattingu: divoký squatting (squatting narkomanů, bezdomovců a ostatních individuí stojících na pokraji společnosti) a tzv. squatting politický, kterým se squateři snaží upozornit na negativní jevy v lidské společnosti podobně, jako to dělají herci na jevišti. Kdežto herci snažící se v angažovaném divadelním kusu apelovat na lidský rozum a obrátit diváky ke skutečným hodnotám odehrají svou komedii během dvou hodin a poté se vrátí zpět ke svému pohodlnému konzumnímu způsobu života, hrají squateři svou komedii stále, předvádějí ji svým životem. Ano, pan Borl představil squaterství jako zaměstnání! Jako zaměstnání, které chce nás ostatní upozornit na nešvary kolem nás stejně kontroverzním, ba pobuřujícím způsobem, jak to dělají některá umělecká díla. A my, diváci, máme stejně jako v případě návštěvy divadla dvě možnosti: buď si ze hry „něco“ vezmeme, zapřemýšlíme, vyvodíme závěry, jež se snažíme naplnit, nebo na ni prostě zapomeneme. Ani squateři, ani autoři uměleckých děl nás nenutí přejímat jejich názory. Je na nás, zda se tím, že nasloucháme a přemýšlíme, dokážeme obohatit či nikoliv. To, že nelegálně odebírají vodu, mě ruší a odsuzuji to, ale nemusím proto ještě odsoudit squatting jako takový. A co že nám to vlastně squateři říkají? Např. to, že lze žít podstatně skromněji, než žijeme, že lze žít svobodněji, než žijeme, že lze žít šťastněji, než žijeme; že věci mohou sloužit déle, než jsme zvyklí je používat; že někomu pomoci je víc než pořídit si nový LCD televizor... A squateři - někteří – se skutečně pomáhat snaží: ve squatech se pořádají výstavy a koncerty, jež umožňují tvořit a těšit se z lidského tvoření i lidem, kteří jsou zcela bez prostředků, některé squaty se angažují v oblasti charity atp.
Čím na posluchače náš host dále zapůsobil, byl jeho klid a trpělivost při představování svých, řekněme velmi netradičních, názorů. Činil tak bez okázalého zdůrazňování své odlišnosti, bez pohrdání lidmi, kteří dávají na rozdíl od squaterů přednost pohodlí konvenčního způsobu života, bez agresivního vnucování vlastních postojů, bez podrážděnosti, s jakou někteří reagují na projevené pochybnosti o správnosti jejich názorů. Nesnažil se představit squatting jako cestu ze „společenského bahna, v němž přešlapujeme,“ netvrdil, že budoucnost světa a jeho záchrana je závislá na squaterech a jejich idealistických názorech na společnost, nýbrž prezentoval ho jako alternativu pro ty, kteří jsou ochotni v laboratoři squaterských komunit idealistické, mnohdy snad naivní názory o světě ověřovat.
Je ovšem jisté, že něco jiného je povídat si s inteligentním člověkem o squattingu (a pan Borl nás svým projevem i přes své idealistické názory přesvědčil o tom, že se mezi squatery inteligentní lidé vyskytují) a jeho ideálech, něco jiného je bydlet vedle squatu, kde se do rána hlasitě koncertuje…
Myslím, že mohu závěrem konstatovat, že beseda svůj cíl splnila: dala našim žákům příležitost poznat méně známý menšinový názor. Rovněž jim připomněla – jako ostatně každá z besed tohoto cyklu - , že „nálepky,“ kterými občas lidi kolem nás opatříme, např. to je squater, to je muslim, to je křesťan, to je royalista (monarchista), to je Rom, to je Ukrajinec, to je lesba, to je gay atd. takto označené jedince v žádném případě necharakterizují natolik dostatečně, abychom si na ně podle nich mohli udělat názor. Squatery spojuje pouze to, že žijí ve squatech, muslimy a křesťany jejich víra, monarchisty zase jen snaha vytvořit u nás konstituční monarchii, Romy jejich původ, Ukrajince jejich kultura a řeč, gaye a lesby jejich sexuální orientace – víc společného však mají sotva! Každý z nich je člověk, individualita, která má jedinečné názory, zkušenosti, od ostatních se liší vzděláním, svými schopnostmi, svým rozumem, svými city, svým charakterem, svými zvyky, svým životem, svými touhami a sny… Toto poznání dává našim žákům možnost získat odstup od předsudků, které házejí lidi se stejnou „nálepkou“ do jednoho pytle.
Na závěr zpráva pro naše budoucí žáky: pan Borl slíbil, že na příští besedu přijede i se svým squateřím potomkem J.
 
Za tým pořadatelů besedního cyklu Taky mezi námi besedu zhodnotil Jiří Posselt
 

5 Počet komentářů ...


Neiman Marcus consumers, this is for you actually! Go shopping Neiman Marcus online and in stores The month of february 18-21 and receive a absolutely free Ippolita Bracelet using your buying of pick out regular charged females garments, footwear, bags, equipment, jewellery, and also beauty acquisition of $350 or more.I dont know that distinct Ippolita pendant theyre offering, nonetheless Ippolita jewellery usually are usually pretty pricy, therefore youll get those payments truly worth. When you shopping on the internet, take advantage of the rule WKENDNM at check out as well as SHIPNM free of charge on-line delivery of $200 or maybe more. Get certain if it is possible to bunch these people, however its truly worth an attempt.Tell me just what Ippolita diamond necklace you wind up receiving. Have fun!
# longchamp le pliage blue backpack

By TrackBack on   13.10.2016 23:29

スーパーコピーブランド時計専門店 日本超人気スーパーコピーブランド時計激安通販専門店 2016年最高品質時計コピー、国際ブランド腕時計コピー、 業界唯一無二.世界一流の高品質ブランドコピー時計。 高品質のロレックス時計コピー、カルティエ時計コピー、IWC時計コピー、 ブライトリング時計コピー、パネライ時計コピー激安販売中 商品の数量は多い、品質はよい。 海外直営店直接買い付け! 製品はされています高品質と低価格で提供!歓迎新旧顧客お願いします!
# ロレックス デイトジャスト 偽物 見分け バッグ

By TrackBack on   14.10.2016 7:33

N級品 スーパーコピーブランド時計専門店 当店は主に経営する商品:ロレックスコピー時計、シャネルコピー時計、オメガコピー時計、ウブロコピー時計など。 当店の商品は絶対の自信が御座います。 各種海外有名ブランド品を豊富に取り揃え、 しかもお客様を第一と考えて、驚きの低価格で提供しております。 高品質な商品を超格安価格で、安心、迅速、確実。 商品の到着は入金から最速3日で来ます、遅くとも入金後5日程度で確実に届きますよ。 送料は無料です(日本全国) 4-6日にきっと引き渡す。 税関没収する商品は再度無料で発送します。
# ロレックス レディース 選び方 2014

By TrackBack on   18.10.2016 8:54

当店はスーパーコピーブランド商品専門ネットショップで、 私達は長年の実体商店の販売経験を持って、あなたのために品質最上のブランドスーパーコピー時計、ブランドスーパーコピーバッグ、ブランドスーパーコピー財布。 製品はされています高品質と低価格で提供, ★N品質シリアル付きも有り 付属品完備! 全品全国送料無料。 客を歓迎して買います!
# シャネル時計 レディース 人気 30代

By TrackBack on   19.10.2016 6:51

As any good fashionista will confirm, you will need a little bit (or maybe a good deal) involving efforts to appear wholly easy, as well as a somewhat innocent adornment such as a handbags can make all the difference. Really feel wholly from a interesting depth if you need to show up at an elegant occurrence as well as can not seem to discover a purse that actually works? Do not anxiety. These kind of couple of useful information on choosing along with style appropriate carrier or perhaps clutch will perhaps you have decorating your image being a seasoned.If you possibly could solely remember something the other point only about a night bag or a clutch system, that it is that you should usually go hunting to acquire one that will be in proportion in your body size. If youre smaller, choose one thing smaller than average delicate. Plus sized? Try to find more substantial, envelope-style grabs.Lots of grabs furthermore double as evening hours luggage, you are able to wrist strap that may be frequently removable, as well as is often buried easily apart inside the tote if you like in working order as being a clutch. If you carry out elect to wear it as a possible night time handbag, steer clear of toting cross-body. This can be a sporty styling technique which is best left pertaining to days off and also your day-to-day plan.Although you picked out a clutch i465 to suit everything you could transport in the day time handbags, fix to adopt only the minimum to you. Lipstick, dust, a credit card, and money is absolutely whatever you must necessity for an evening out. Ingrdient filling a tiny (or perhaps smallish) tote complete for the gills it isn't just undesirable, it may you extreme suffering later on later in the day just like you build up points that must be kept in the tote.
# longchamp coffee eiffel tower bag

By TrackBack on   20.10.2016 20:26