ČÍNA 2018

Pekingské Zakázané město, West Lake v Hangzhou nebo třeba Oriental Pearl Tower…… to vše, a ještě mnohem víc navštívili naši studenti při příležitosti výměnného pobytu s Wenlan Middle School mezi 21. zářím a 1. říjnem.

Naše expedice do Číny byla úspěšná. Sice jsme s čínskými studenty nestrávili tolik času, kolik jsme si představovali, jelikož studenti z Wenlan Middle School, mající týden po naší návštěvě volno, museli zůstat celý víkend ve škole. Zato jsme si velmi pečlivě mohli prohlédnout jejich moderní školu, celý její rozlehlý kampus a město Hangzhou, ve kterém se nachází.

V Pekingu toho je k vidění opravdu mnoho, za zmínku stojí určitě rozlehlé Zakázané město, bývalé sídlo čínských císařů, nebo složité metro s kontrolou na každém kroku. Zajímavé nejsou ovšem jen turisticky známá místa, nýbrž i každodenní ruch ulic, exotické vůně linoucí se z malinkých restaurací podávajících prazvláštní pokrmy jako kuřecí chrupavku na tyčce, smažené maso a zelenina a výborné čínské knedlíčky.

Velká čínská zeď byla jednou z náročnějších aktivit naší cesty, zatímco jsme funěli do kopce, prakticky každá druhá čínská skupinka se námi chtěla vyfotografovat (později padnul nápad každou fotku zpoplatnit). Fyzická námaha ovšem byla vyvážena nádherným výhledem na údolí pod zdí a nedaleký Peking.

Šanghaj je opravdu dech-beroucí město, což jsme zjistili při pohledu na ni z 259 m vysoké vyhlídky na Oriental Pearl Tower, patřící do skupiny dvaceti nejvyšších volně stojících staveb světa!

Hangzhou, další z čínských metropolí, je rušné moderní město, které jsme měli tu možnost poznat. Jednou z jeho největších zajímavostí je West Lake, které je vyhledávanou atrakcí jak turistů, tak i zdejších obyvatel.

Naši výměnu jsme zakončili slavnostním obědem, po kterém začala naše 36 hodinová cesta domů.

Petr Semerád, Kristina Adamová