ČED+, to je, oč tu běží

V březnu 2017 se desítka studentů GJO vydala v rámci evropského projektu Erasmus+ do dánského Haslevu, kde se pořádala konference 4 evropských zemí na téma alkohol, tabák a drogy.

Sešlo se tu celkem 40 studentů, a to z anglického Lincolnu, francouzského Clissonu, naší školy a z pořadatelského gymnázia v Haslevu. Celým projektem nás provázely profesorky M. Krumphanzlová a P. Březinová.  Všechny delegace dorazily letecky do Kodaně již v sobotu, takže bylo mnoho času prozkoumat každé místní zákoutí a koupit něco domů na památku. Dánská kultura, architektura a ceny se od těch našich značně liší. Ulice tam mají větší a místo aut je typickým dopravním prostředkem kolo.

První noc jsme trávili v kodaňském hotelu a ráno před zahájením oficiálního programu jsme si tam dopřáli velkou snídani. Po nedělním setkání v barevném Nyhavn jsme již ve smíšených skupinách zkoumali krásy Kodaně. Odpoledne nás čekala návštěva místní pozoruhodné komunity – tzv. Christianie. Ta se považuje za svobodné město; neplatí zde stejné zákony jako ve zbytku Kodaně. Je centrem alternativního dánského života, kde prodej a konzumace lehkých drog je na denním pořádku. Alternativní svět Christianie jsme brzy vyměnili za posezení ve vegetariánské restauraci a následný přesun do Haslevu k našim dánským rodinám. Večer jsme již natěšeně uléhali v našich rodinách.

ČED+ ale není běžný výměnný pobyt, je to projekt pracovní. Od pondělí až do pátku jsme tedy veškerý čas věnovali tématu kouření, alkohol a drogy. Hned v pondělí jsme vyslechli přednášku vyléčeného narkomana Martina Fritzena, zhlédli britský dokument o alkoholu a uskutečnili praktické biologické experimenty s alkoholem a tabákem. Veškeré záznamy a poznatky jsme následně zanášeli do vlastní webové aplikace ČEDu vedené Nikolajem Dinesenem. Rozdělili jsme se do pěti pracovních skupin s různým zaměřením: 1. tvorba webové aplikace, 2. dramatická přednáška, 3. odborný vědecký plakát, 4. statistika a 5. videodokument. Ve středu jsme sbírali poznatky v nedalekém Faxe, kde je jednak protialkoholní a protidrogová léčebna, jednak v místním lomu jedno z nejhlubších míst severní Evropy. Návštěva léčebny byla rozšířena i o statistiky o spotřebě alkoholu a tabáku nejen v Dánsku, ale i zbytku EU, a dále o prohlídku areálu i dechové cvičení s brčkem, které simulovalo dýchací obtíže kuřáka. Čtvrtek i pátek se pak již nesly v duchu finálních příprav prezentací a dokumentů. Po pátečním obědě jsme představili výsledky naší celotýdenní práce, zpracované do jednotlivých sekcí naší webové aplikace. Všichni jsme se naposledy společně sešli na večerní bowling a užili si poslední večer. My, Češi, jsme museli brzy zbytek skupiny opustit, neboť jsme vstávali kolem 5. hodiny ranní, abychom stihli odlet z Kodaně v 9.30, zatímco Britové i Francouzi si mohli pospat. Tak jsme se všichni rozloučili, poplakali si a slíbili si setkání někdy v budoucnu. Někteří se opět sejdou za rok ve francouzském Clissonu, někteří neoficiálně v Praze, ale někteří bohužel už nikdy.

Považuji své dvouleté setrvání v projektu ČED+ za obrovskou pozitivní zkušenost. Poznal jsem mnoho lidí různých kultur, s různými návyky i jazykovou výbavou. Ačkoli hlavním cílem našeho projektu je nasměrování studentů ke zdravému životnímu stylu, má rovněž propojit čtyři různé kultury a učinit z nás hrdější Evropany. Osobně se necítím být o moc více Evropanem než před ČEDem, ale jsem hrdý na to, že jsem Čech.

 

Jakub Bradna (GJO, V7A)

 

Zde se můžete sami podívat na výsledky naší práce a na oficiální stránky projektu ČED+:

 

Publikováno v kategorii Anglický jazyk.