Češi v Braniborsku

Po tom, co v září přijeli studenti z německého Rathenow k nám, přišla řada na nás, a tak se 20 studentů druhého ročníku v neděli 10. června vydalo do Braniborska.

V pondělí jsme byli našimi hostiteli provedeni po škole a potom i po městě Rathenow. Nejzajímavější byla nejspíš socha „flusajících” mužů na břehu řeky Havoly. Z kostelní věže jsme si pak prohlédli město a jeho široké okolí, protože oblast Berlína je rovinatá. V Rathenow se od 18. století vyrábějí brýle, s historií výroby optických zařízení jsme se seznámili v místním muzeum.

V úterý jsme poprvé jeli do Berlína. Vystoupili jsme ve vládní čtvrti. Prvním bodem byla beseda s asistentem poslance za křesťanské demokraty. Ten nám vysvětlil fungování německého parlamentu a přiblížil svou práci asistenta. Ze střechy a kopule na budově Bundestagu jsme si prohlédli celý Berlín z výšky. Poté jsme dojeli do Bernauer Straße, kde je zachována část Berlínské zdi, a to včetně původní hraniční oblasti mezi zdmi. Pohled na hranici skrz prasklinu ve zdi vzbuzoval rozličné dojmy. Poté jsme měli rozchod na Alexanderplatzu. Někteří z nás využili volno k tomu, aby se mohli podívat na Berlín z televizní věže ve výšce 203 metrů.

Ve středu jsme vlakem dojeli do stanice Zoo a došli na Ku´damm, hlavní nákupní ulici v západním Berlíně. Prošli jsme si muzeum Story of Berlin, které je věnováno historii Berlína od jeho vzniku. V muzeu bylo vše názorně předvedené, takže si každý našel část, která ho zajímala. Odpoledne jsme se v Berlíně pohybovali s Němci. Ukázali nám Braniborskou bránu a další zajímavá místa k nakupování.
Ve čtvrtek jsme společně s našimi hostiteli jeli do Postupimi, kde jsme si prohlédli zámecký komplex Sanssouci, který byl vybudován Fridrichem II.
Po návratu následovala společná závěrečná večeře v Rathenow v podobě řízku s hranolky a pak jsme si ještě zahráli fotbal na školním hřišti.

Všichni můžeme poděkovat našim německým kamarádům, paní Králové a panu Novotnému za skvělý týden v Německu.

Jan Dostál, V6A

 

Publikováno v kategorii Německý jazyk.