GJO 160 + 20

V září 1857 kutnohorští studenti poprvé překročili práh nově vzniklé C. k. vyšší reálky, přímého předchůdce dnešního Gymnázia Jiřího Ortena.

Stalo se tak tedy přesně před 160 lety. A před 20 lety, 1. září 1997, slavili studenti, pedagogové i město znovu – otevřela se totiž zbrusu nová budova kutnohorského gymnázia v Jaselské ulici. Po 160 letech své existence škola stále vzdělává, vychovává a připravuje své svěřence na „dospělý“ život – a to je přeci pádný důvod k oslavám!
Slavit jsme začali už v průběhu září, každá třída si vylosovala období od Rakouska-Uherska až po budoucnost, které měla za úkol nápaditě výtvarně ztvárnit na fotografii. O nejlepší fotografii hlasovala široká veřejnost, zaměstnanci i žáci školy pomocí hlasování na facebooku a také na kioscích ve škole. Během posledního týdne se odehrál zuřivý boj o hlasy, všichni sdíleli, prosili, „lajkovali“ a propagovali ostošest. Není divu, hlavní cena pro vítěze bylo totiž ředitelské volno pro celou třídu.
Slavnostní průvod byl zakončením celého našeho snažení, ve kterém jsme prezentovali své kostýmy, nápady, rekvizity, transparenty, domácí i jiná zvířata, dopravní prostředky i schopnost křičet hlasitěji než ostatní. Doprovázeli nás pojízdní muzikanti v autě (za jehož zapůjčení děkujeme spolku KHnet.info), císařovna Sissi a císař Franz Josef na koni, údernice, členové KSČ, G. Husák, M. Jakeš, ale i V. Havel, M. Zeman, A. Babiš, feministky, vyznavači tvrdého metalu, vegani… Byli jsme genderově vyvážení, nabízeli jsme proroctví do budoucnosti a celý náš průvod uzavíraly dokonale vycvičené klony budoucnosti. 160 let působení gymnázia v Kutné Hoře v jednom dlouhém průvodu o více než 400 lidech!

Nakonec jsme došli i dojeli na Palackého náměstí, kde následovalo vyhlášení výsledků dvou nejlepších fotografií (podle kritérií hlasování na facebookové stránce a hlasování žáků na kioscích ve škole) a ceny za průvod. Nejvíce „zvednutých palců“ se výbornými propagačními aktivitami podařilo dosáhnout třídě C2A (50. a 60. léta 20. století), podle hlasování žáků jednoznačně vyhrála C2B (sametová revoluce). Cenu za průvod a ředitelské volno navrch si odnesli všichni – vždyť každá třída se snažila, vymýšlela, malovala, sehnala převleky, moly prokousané klobouky, šaty, babiččiny holínky z JZD, koně, starou Škodu 105, dávno nepadnoucí kabáty, klobouky, brýle, pionýrské šátky… Zasloužené ředitelské volno tak čeká všechny, a to v pátek před vánočními prázdninami.

Martina Veberová (C4A)

foto průvodu Marek Mann, skupinové foto „160“ Zdeněk Oliva (další snímky najdete zde a zde)

Publikováno v kategorii Různé.