GJO za Velkou louží

Čtvrtečního rána jsme vyrazili od naší školy směr Newark v americkém státě New Jersey.

Letištní kontrola, navzdory naší trémě, že nás deportují, proběhla v klidu a pořádku. Na letišti již čekal americký učitel Justin Ecochard s klasickým žlutým školním autobusem. Při příjezdu ke škole v Glen Rocku si nás ihned naši natěšení hostitelé rozebrali a odvezli do našich dočasných domovů. Unaveni i spokojeni jsme se připravili na další den.
Pátek jsme strávili neobvykle, i když vlastně obvykle, a to ve škole. Nejen že nás Eco provedl školou, ale zažili jsme i 3 vyučovací hodiny v amerických lavicích. Někteří měli matematiku, ekonomii, jiní zas španělštinu či angličtinu. Nejzajímavější nám přišlo, když na začátku dne začalo hlášení a všichni studenti i učitelé vzdali hold vlajce. Poté nás Eco vzal na hasičské a policejní oddělení. Tam jsme se dozvěděli spoustu o chodu záchranných složek v USA.


Sobota byla naším prvním dnem v New York City. Jedno z nejúžasnějších měst světa ohromující svými mrakodrapy. Na Ellis Islandu jsme se poučili o migraci do USA v průběhu let. Následně jsme lodí pokračovali na Sochu svobody, kde nám vyšlo nádherné počasí s ještě lepším výhledem na Manhattan. Menším překvapením dne byl náš premiér, kterého jsme zastihli na výletě po památkách s rodinou. Po šoku jsme se přesunuli na jižní cíp Manhattanu s ikonickým býkem až k Wall Street.
Neděle se nesla v duchu odpočinku a klidu, jelikož jsme ji strávili v hostitelských rodinách. Někdo se opaloval na pláži, jiní šli sbírat jablka a další ku příkladu relaxovali u jezera.
Od pondělí do středy jsme si to štrádovali Manhattanem křížem krážem. Empire State Building, Rockefeller Center, Central Park, Times Square, 9/11 Memorial, Brooklyn Bridge, Chinatown, Little Italy, The High Line, Chelsea Market, Greenwich Village, Grand Central Terminal a spoustu dalších pamětihodností nás zaujala, překvapila i dojala.
Čtvrtek byl čistě v režii hostitelské školy. Ta nám pobyt ozvláštnila výletem do Philadelphie. Malebné město s (na tamější poměry) dlouhou historií. Vyfotili jsme se se Zvonem svobody, navštívili budovu Liberty Hall, kde měl zvonit, dobře se najedli, navštívili jsme slavnou bývalou věznici Eastern State Penitentiary a vyběhli na Rockyho schody.
V pátek nás čekala poslední vyučovací hodina a těžké loučení s našimi nově objevenými rodinami.
Všem mohu doporučit vyzkoušet, co se dá.

text & foto: Ondřej Machytka, C3B

Publikováno v kategorii Anglický jazyk, Různé.