„Hajzlbáby“ GJO slaví úspěch

Na Gymnáziu Jiřího Ortena se ve středu 30. května uskutečnil již druhý kulturní večer plný divadla a poezie – Ortenálie.
Přehlídka mladých herců z řad studentů gymnázia byla letos rozdělena na dvě části. V první bylo místo pro dvě pásma poezie a druhá část večera byla věnována první celovečerní hře dramatického souboru, komedii „Hajzlbáby“. 
Studenti tercie si připravili pásmo Žáčkovy poezie „Školní etudy“, navázali na ně studenti kvarty se svým pásmem existenciální poezie „Etudy ze života“, ve kterém měli diváci možnost zaslechnout úryvky básní Williama Shakespeara, Jiřího Žáčka, ale i Václava Hraběte, například jeho Ukolébavku.

Poté následoval raut v jídelně školy, během kterého mohli návštěvníci diskutovat s herci a podat zpětnou vazbu Monice Pekové a Štěpánce Králové, které pro veřejnost celý večer připravily a se studenty nacvičily.

Zlatým hřebem večera byla premiéra první celovečerní hry dramatického souboru gymnázia. Režisérkami hry „Hajzlbáby“ byly Monika Peková a Štěpánka Králová, v hlavních rolích se poté představili studenti vyššího gymnázia, kteří zavedli diváky na světovou výstavu vzácných diamantů, konkrétně na veřejné záchodky pod výstavní síní. Irena Coufalová v roli „klozet-frau“ Aničky, Iva Čuchalová jako kosmetička podlahových krytin Růža, vrchní vyšetřovatel Filip Wagner, jeho natvrdlý rotný Tvrdý perfektně ztvárněný Vilémem Pospíšilem a Nikolasem Jackovičem, zloději a podvodníci Vašek Hlaváč, Jozka Král, Štěpán Kubala i Josef Treml v roli zločince hledaného Interpolem, vydávající se za Franka Kolínka, světoznámého a sečtělého tajného agenta, ti všichni předvedli výborné výkony v prostředí významné výstavy diamantů a připravili tak nelehké chvíle dalším postavám – ředitelce Aničce Karešové, její zástupkyni Zorce závislé na alkoholu, kterou bravurně zahrála Valerie Chocholová a také paní Růžičkové – jediné odbornici na pravost diamantů z puncovního úřadu v podání Anežky Špátové.

Publikum se nepřetržitě bavilo vtipnými dialogy herců i komickými situacemi, které odkazovaly na neschopnost lidí dorozumět se i na neorganizovanost a nedbalost policejního vyšetřování. Hru uzavřela klozet-frau Anička slovy „Hlavně, že to dobře dopadlo!“ Veliký závěrečný aplaus publika pravdivost této poslední věty jen potvrdil.

Martina Veberová, C4A

 

 

 

Publikováno v kategorii Různé.