Krajské kolo BiO kategorie A

Krajské kolo Biologické olympiády kategorie A se konalo dne 31. března. 

V tento den se naše dvoučlenná výprava ve složení – Martina Veberová a Hana Brzobohatá – vydala za doprovodu pana profesora Němečka směr Slaný u Kladna. V tamějším Gymnáziu Václava Beneše Třebízského se konalo Krajské kolo Biologické olympiády kategorie A, které jsme se s Martinou obě měly zúčastnit.
Všechna kola biologické olympiády se zpravidla skládají z poznávačky přírodnin a organismů, obecně biologického testu a praktické části. Pro vaši představu byl součástí praktické části například úkol, který se týkal evolučního vývoje zbarvení ptáků spojený se zkoumáním reprodukční úspěšnosti odlišně zbarvených předložených jedinců. Dále jako obvykle neproveditelná práce s mikroskopem, kde jsme s Martinou obě selhaly na vlastní neschopnosti odříznout kus oka včely (to jsou přesně ty chvíle, kdy se snažíte odhadnout, co pod mikroskopem vlastně máte vidět) a srovnávání rostlin, které byly pěstovány za přístupu či nepřístupu světla. Gymnázium Slaný nás ani letos nezklamalo při poznávačce, kde nám byli předloženi naši oblíbení živočichové ve formalinu, kteří na svoji původní podobu už mohou jenom nostalgicky vzpomínat.
Celkově bych výlet hodnotila, jako poměrně příjemně strávený den až na tu nervozitu při večerním očekávání výsledků. To už je ale ovšem nedílnou součástí každé takové soutěže. Příští rok to zase další výprava může dotáhnout ještě výš v žebříčku, takže budete nejlepší, když jim už teď začnete držet palce.
Hana Brzobohatá, V8A

Naše studentky si vedly velmi dobře. Martina Veberová (C3A) obsadila v silné konkurenci 47 soutěžících pěkné 25. místo. Hana Brzobohatá (V8A) navázala na své předchozí úspěchy a obsadila vynikající 6. místo se ztrátou pouhých čtyř bodů na místo třetí.

Děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Předmětová komise BIO

Publikováno v kategorii Biologie.