Kybersoutěž – celostátní finále


Kybersoutěž je soutěž v kybernetické bezpečnosti, která se zabývá ochranou informačních systémů (nejen soukromých, ale i státních)

Soutěž probíhala ve třech kolech. V prvním kole byly otázky především teoretické, tedy vcelku jednoduché. Do tohoto kola se přihlásilo okolo 600 studentů. Druhé kolo bylo pravým opakem prvního – úlohy byly zaměřené na praxi. Sami autoři ho označili jako kolo vyřazovací. Počet soutěžících klesl ze 300 na 30. Tito finalisté poté odjeli na veletrh IDET v Brně, kde v kyberpavilonu probíhalo 3. kolo soutěže – finále. Úlohy v tomto kole byly navrženy firmami a školami, které se zabývají kybernetickou bezpečností (AFCEA, ČVUT…). Nabourávali jsme se do stránek banky, kradli soubory z firemního serveru a dešifrovali zašifrované heslo. Mezi jednotlivými úkoly jsme měli přestávky, jednu delší na oběd. Když se soutěž blížila ke konci, byly pauzy opravdu potřeba. Kdo by to jen řekl, že člověka dokáže vysílit 8 hodin sezení za laptopem. Během přestávek jsme si také mohli povídat s mistry v oboru.

Po poslední úloze byl čas na vyhlášení. Díky mnoha sponzorům byly ceny velmi lákavé – sluchátka, routery, externí disky a mnoho dalších. První tři finalisté mají jistou účast na Evropské soutěži v kyberbezpečnosti, kde budou reprezentovat Českou republiku.

Na konec bych chtěl říct, že Kybersoutěž byla zajímavou zkušeností. I když se kyberbezpečnost zdá nudná, pravý opak je pravdou. Všichni jsme se hodně nasmáli, soutěž jsme si užili a já se těším na její příští ročník.

Jakub Kubík C1B

http://www.kybersoutez.cz

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10659215431-online/317281381880603/

 

Publikováno v kategorii Informatika, Různé.