Martin Záklasník: Na gymnázium vzpomínám hrozně rád

První certifikát členství v Klubu osobností Gymnázia Jiřího Ortena našel svého majitele ve čtvrtek 14. března.

Převzal ho generální ředitel skupiny E.ON Czech a předseda představenstva E.ON Energie, a.s. Martin Záklasník. Dvaačtyřicetiletý vrcholný manažer, který na naší škole maturoval v roce 1996, také přišel pobesedovat se studenty třetích ročníků.

„Na léta na gymnáziu vzpomínám hrozně rád,“ řekl při dotazu na svá studentská léta. „Měli jsme fajn třídu, chodil tam třeba Víťa Rakušan a další, s kterými jsem stále v kontaktu. Jezdím do Kutné Hory na víkend minimálně jednou měsíčně a vždy mě přepadne taková zvláštní nostalgie, kterou vy, co vidíte Barboru každý den, asi neznáte.“

Po maturitě následovala studia na VŠE a také dvouletý studijní program International Management na Wirtschaftsuniversität Wien. „Moje pracovní kariéra začala vlastně šťastnou náhodou, neměl jsem naplánováno, že do té a té doby dosáhnu na určitou pozici,“ zavzpomínal Martin Záklasník, „Na vídeňské univerzitě jsme si sami museli sehnat praxi u nějaké firmy, jenže v té době se dokončoval Temelín a ve Vídni Češi nebyli zrovna v kurzu. Takže já si tu praxi nakonec sehnal u firmy v Bonnu. Když ta praxe končila, tak mi můj šéf řekl, že vlastně nejsem úplně blbej, nabídl mi stálou práci a vyřídil i pracovní povolení, protože v té době jsme ještě nebyli členy Evropské unie,“ dodal s úsměvem.

Pracovní dráha Martina Záklasníka pak přes telekomunikace a viceprezidenstkou pozici v T-Mobile vedla až k jeho současnému působení v čele druhé největší energetické společnosti na českém trhu. Významná část diskuse se proto točila právě kolem této problematiky a témat, jako je elektromobilita a obnovitelné zdroje energie. „Budoucnost jednoznačně patří obnovitelným zdrojů, o tom jsem přesvědčen. Vždyť Německo z nich už letos vyrábí 40% své spotřeby energie a do roku 2030 chce tento podíl zvýšit na 65%. Těm, co tomu nevěří, bych jen připomněl slova Viléma II., který ještě v roce 1914 tvrdil, že automobil je pouze dočasný fenomén a koně nikdy nenahradí.“

V závěru pak Martin Záklasník nabídl studentům GJO možnost krátkodobých brigád a prázdninových stáží v E.ON, kde mohou svou budoucí kariéru nastartoval třeba i podobným směrem jako on.

Jindřich Bartoň

Publikováno v kategorii Informace vedení školy.