Robotiáda 2020

Osmý ročník Robotiády svedl letos do vědeckého parku Vida! v Brně přes 190 týmů a 380 robotů z 9ti zemí.

V pátek 7.2. se vydali na naši druhou Robotiádu s panem Kopeckým. Po jednoleté pauze jsme tak opět mohli změřit síly s ostatními studenty základních a středních škol jak z Česka, tak i z jiných států Evropy (Slovensko, Slovinsko, Rusko, Ukrajina, Polsko, Řecko, Rakousko, Srbsko). Letos nás jelo celkem 6 ve 2 týmech, a to Los Brikulos a RK Hořínek. Měli jsme přihlášeny 2 roboty na disciplínu line follower (robot sleduje černou čáru na zemi) a sprint (robot musí ujet dráhu 10 metrů). Jednoznačně musím říct, že se potvrdila předpověď z mého minulého článku a letos jsme přípravě věnovali více času a věděli jsme, čeho se vyvarovat. Od pana učitele jsme navíc měli podmínku, že roboti musí být funkční nejpozději už den předem, abychom je nedodělávali ve vlaku na poslední chvíli jako minule. I to přispělo k výrazně pohodovějšímu průběhu soutěže z naší strany.

Celý soutěžní den začal na brněnském výstavišti v 9:00 technickou přejímkou robotů, kterou jsme úspěšně zvládli až na jeden malý detail. Naši roboti na sledování čáry neměli potřebný senzor, aby po dojetí do cílové měřící brány sami zastavili. Oslovili jsme tedy náhodného člena jednoho z mnoha týmů, který nám senzor zapůjčil, za což mu velmi děkujeme. Postupně jsme se během dopoledne prokousávali rozjížďkami jak v line followeru, tak ve sprintu. Během soutěže jsme mezi rozjížďkami robotům upravovali jejich programy v zájmu dosažení co nejvyšší rychlosti.

A jak jsme dopadli? Ve sprintu jsme nedojeli bohužel stejně jako minule. Na druhou stranu v line followeru dojeli oba roboti, přestože organizátoři letos připravili velmi náročnou trať. Jako rychlejší se ukázal robot týmu RK Hořínek, který z více než 90 přihlášených robotů obsadil celkově skvělé 8. místo, což byl z českých týmů druhý nejlepší čas.

Na závěr snad lze říci, že se nám povedlo naše zkušenosti výborně zúročit a chtěli bychom poděkovat Nadačnímu fondu, že zakoupil tyto LEGO stavebnice, na kterých se můžeme učit základům programování.

Text: Vojtěch Zvolský
Foto: Albert Procházka

Publikováno v kategorii Informatika.