Výsledky studentských voleb do Evropského parlamentu 2019

Ve čtvrtek 9. května 2019 se učebna č. 213 dočasně proměnila ve volební místnost, kde si studenti starší 15 let mohli vyzkoušet nanečisto volby do Evropského parlamentu.

Studenti z C3B převzali zodpovědnou funkci volebních komisařů a během čtyř volebních hodin bedlivě dohlíželi na zdárný průběh voleb. O hodině matematiky pak sečetli všechny platné hlasovací lístky a zde jsou výsledky:

V našich školních volbách zvítězili Starostové (STAN) a TOP 09 s 39,7 %, druhá skončila Česká pirátská strana s 27 % a třetí místo s 19 % obsadila ODS.  Alespoň 3,2 % získala ještě strana PRO Zdraví a sport, ostatní strany už nepřekročily tříprocentní hranici.

Celorepublikové výsledky se s těmi našimi víceméně shodují, jen pořadí na prvních místech je prohozeno a před ODS se dostala ještě strana ANO, vytrollíme europarlament. Výsledky celorepublikových voleb si můžete už nyní prohlédnout na https://www.jsns.cz/projekty/studentske-volby/vysledky-studentskych-voleb.

Volební účast se vyšplhala na 25,5% voličů. Výběr vhodných kandidátů podle sdělení studentů ztěžoval i velký počet stran, které nejsou mediálně známé, a tak se kromě předvolebních bojů s jejich jmény běžně nesetkávají. Přesto to ale byla pro naše studenty cenná zkušenost, protože se mohli blíže seznámit se systémem voleb a popřemýšlet o tom, kdo by měl zastupovat naše zájmy v EU.

Předseda studentské volební komise k tomu dodává: „Důvodem k pořádání takové akce je snaha přiblížit studentům principy zastupitelské demokracie, poskytnout možnosti vyzkoušet si, jak správně volit, a samozřejmě také učinit průzkum oblíbenosti kandidujících stran mezi studenty středních škol. Výsledky voleb jsou odrazem smýšlení těch mladých lidí, kteří se nebáli vyjádřit své politické názory.“

Proto mockrát děkujeme všem, kteří dorazili a volili!

Josef Stanislav Treml a vyučující ZSV

Fotografie najdete zde: https://www.zonerama.com/GJOKH/Album/5293247

 

Publikováno v kategorii Základy spol. věd.