Anglie netradičně

První a druhé ročníky gymnázia dostaly možnost zúčastnit se zájezdu nesoucí název „Anglie netradičně“. Celý zájezd začal 22. června, kdy studenty čekala zdlouhavá cesta zahrnující i průjezd Eurotunelem pod kanálem La Manche. Po 21 hodinách konečně dorazili do města nacházejícího se na jihu Anglie a nesoucí název Brighton. Nachází se přímo na pobřeží Lamanšského průlivu s krásnou oblázkovou pláží. Měli možnost zde nahlédnout nejen do Royal Pavilionu, který byl vystavěn králem regentem Jindřichem IV. Velmi zajímavý je svojí architekturou, ve které převládá styl Blízkého východu zvenčí, ovšem uvnitř je spíše čínského stylu. Také ale zašli do jednoho z největších akvárií v Evropě, kde měli možnost vidět nejrůznější druhy podmořských živočichů. Poté měli i chvíli čas sami pro sebe, a tak jej využili útratou v místních obchůdcích, restauracích a kavárnách s chutným jídlem, kávou či čajem s mlékem a příjemnou atmosférou. Je to město plné odlišných náboženství a lidí, kteří si zde mohou svobodně prosazovat svoji sexuální orientaci, považuje se za nejliberálnější město Anglie. Večer studenty čekalo rozřazení do anglických rodin v oblastech nedaleko Brightonu.

Následující den byl nabitý samými zajímavostmi. Dopolední program zahrnoval město Chichester s poklidnou ranní atmosférou, dále skanzen plný typických anglických domků nejen z doby viktoriánské, ale již od dob 14. století. Velmi zajímavá byla jejich výstavba, a to konkrétně zdí, které byly zhotoveny pouze z klacků a bláta, které zatvrdlo. Je tedy jasné, že domy velice lehce hořely. Odpoledne pak následovalo přístavní město Portsmouth. Slouží nejen jako místo odpočinku mnoha slavných lodí, ale i jako hlavní loděnice a základna britského královského loďstva Royal Navy. Zde studenty čekala komentovaná prohlídka na lodi a dále pak mohli nahlédnout i dovnitř starých lodí či si vyzkoušet, zda by uspěli v testech stát se námořníkem.

Poslední den samozřejmě zahrnoval celodenní prohlídku Londýna. Program byl velmi pestrý. Započat byl cestou metrem z městské části Greenwich k Westminsteru, The Houses of Parliement a Trafalgarskému náměstí. Hlavním bodem programu bylo London Eye, odkud si mohli studenti prohlédnout Londýn na dlani. Posledním místem návštěvy byla katedrála svatého Pavla, uvnitř nádherně zdobná. Sedm statečných spolu s paní Sukovou a Krumphanzlovou vyšlo schody i do nejvyššího zlatého ochozu katedrály. Cestou double deckerem k autobusu ještě měli možnost vidět nově postavenou budovu nesoucí název „Shard“ („Střep“), a také se projeli po Tower Bridge.

I přes náročnou a dlouhou cestu, velmi nabitý program po celý pobyt a pár menších komplikací jsme si výlet do Anglie užili. Děkujeme za možnost se tohoto poznávacího zájezdu zúčastnit našim skvělým profesorkám a také za jejich trpělivost nejen cestou tam i zpět. Všem studentům můžeme jen a pouze tyto výjezdy doporučit, nejen pro nové znalosti, ale také i nezapomenutelné vzpomínky.

Marie Karbanová a Ondřej Machytka C2B

 

Publikováno v kategorii Anglický jazyk.