Rathenow 2024

V minulém týdnu se vybraní němčináři ze druháků účastnili výměnného pobytu v Německu, přesněji v braniborském Rathenow. Na programu byly výlety do Berlína a Postupimi, navštívili jsme muzeum poválečného Německa v bývalém bunkru používaném za druhé světové války, dále muzeum politického vývoje v Německu od 18. století v Německém dómu.

V Postupimi si prohlédli a prošli zámecký park Sanssouci a vnitřní město a konečně v samotném Rathenow navštívili muzeum optiky a obešli významná místa tohoto východoněmeckého města.

Do Rathenow jsme přijeli okolo třetí hodiny odpolední v neděli 9.6. a všichni jsme rovnou mířili do svých rodin. Na toto odpoledne ještě program připravený nebyl, a tak někteří grilovali a jiní trávili čas v rodinách.

Druhý den v pondělí jsme si postupně prošli školu se svými německými studenty, dále již bez nich pokračovali do muzea optiky a nakonec opět s nimi chodili po památkách a vyplňovali údaje v pracovních listech.

V úterý se poprvé vyjelo mimo Rathenow, a to rovnou do Berlína. Prohlédli jsme si bývalý bunkr a v něm se nacházející expozici týkající se vývoje dvou německých států až do znovusjednocení. Dále jsme se byli podívat na Berlínskou zeď a pak na nás čekal už jen rozchod na Alexanderplatz a cesta domů.

Ve středu se jelo pro změnu do Postupimi do zámeckého parku Sanssouci, které bylo postaveno jako pruské letní sídlo. Po prohlídce jsme měli možnost si projít vnitřní město a také Holandskou čtvrť.

Poslední celý den jsme věnovali druhé návštěvě Berlína. Nejdříve bylo na programu muzeum politického vývoje jako náhrada za zrušenou prohlídku Reichstagsgebäude. Poté jsme měli opět rozchod na známé berlínské třídě Kurfürstendamm u Pamětního kostela císaře Viléma. Po příjezdu z Berlína jsme v Rathenow navštívili místní bowlingovou dráhu, kde jsme si mohli zahrát.

V pátek na nás už čekala jen dlouhá cesta domů, která trvala přibližně 8 hodin.

Petr Martínek, V6A

Publikováno v kategorii Různé.