Beseda s prof. Janem Pirkem

„V medicíně není žádný královský obor a žádná popelka – všechny obory jsou krásné.”

V úterý 22. ledna k nám z Prahy zavítal pan prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., přední český kardiochirurg a přednosta Kardiocentra IKEMu, pedagog, bývalý politik a v neposlední řadě také nadšený sportovec, který nepohrdne kdejakou výzvou.

Pozvání naší studentky Ireny Coufalové (V6A) přijal s radostí. Umožnilo mu i zavzpomínat na dětství, neboť jeho maminka pocházela z nedalekých Zásmuk a dědeček vlastnil továrnu TOFA. Do Kutné Hory a jejího okolí prof. Pirk také zamíří např. při přípravě na triatlon nebo při charitativní akci Na kole dětem.

Při vypravování o svém životě pan Pirk přiznal, že zprvu k medicíně vůbec nesměřoval. Jeho velkým snem bylo stát se námořním důstojníkem. Avšak kvůli nepříliš pochvalné pověsti sovětských škol, které byly jedinou možností studia jeho vysněného oboru, se rozhodl prodloužit rodinnou tradici a být již čtvrtou generací lékařů v řadě.

Za svou dlouholetou praxi nasbíral mnoho zajímavých zkušeností nejenom na operačních sálech v Čechách, ale i v zahraničí. V 80. letech odletěl na rok do New Orleans a v letech 90. do Odense, rodného města H. Ch. Andersena v Dánsku. Jeho četné výpravy za české hranice ho obohacují jak v oblasti kardiochirurgie, tak v oblasti kulturní i náboženské. A díky nim je obohacován i o krásné historky, kterými se nyní na  naší besedě k radosti všech nešetřilo. Poutavé vyprávění o svém životě zakončil pan profesor slovy: „No a nakonec jsem tady s váma.”

Zatímco po studentech kolovalo tzv. centrifugální čerpadlo schopné nahrazení srdeční komory, odpovídal zkušený kardiochirurg na zvídavé dotazy jak nejmladších žáků, tak i kantorů. Otázky se týkaly např. porovnání lékařských dovedností v Česku s ostatními zeměmi nebo rad, jak vést zdravý životní styl, a prevence srdečních chorob. Mladší obecenstvo zajímalo, jestli se pan Pirk při operacích cítí nervózně, starší vyzvídali informace o lékařských fakultách a těžkosti zkoušek.

Pan profesor vystupoval na besedě otevřeně a odborné odpovědi prokládal odlehčujícím humorem, díky kterému si žáci odpovědi na své dotazy vštípili do paměti. A ať už se v budoucnu chceme věnovat medicíně, či nikoliv, pan prof. Pirk nás ujistil, že nejdůležitější je, aby nás obor bavil. „Máte život před sebou a je jen na vás, jaký si ho uděláte.” A my tímto panu Pirkovi ještě jednou moc děkujeme za zdařilou besedu.

Anežka Špátová (V6A)

Fotogalerie

Audiozáznam

Video

Publikováno v kategorii Různé.