ČED+: FOOD FOR THOUGHT aneb Jak bylo v zemi žab a hlemýžďů?

V polovině března se statečná desítka studentů GJO v Kutné Hoře vydala do francouzského Clissonu, aby se podílela na projektu ČED+ a zjistila co nejvíce informací o zdravém životním stylu, ale hlavně o francouzských stravovacích návycích.

Náš program byl velice pestrý. První den jsme se setkali s našimi kolegy z Anglie, Dánska a Francie, se kterými jsme v průběhu týdne pracovali na nejrůznějších malých projektech. Někteří natáčeli videa spojená s naším pobytem, jiní dávali dohromady informace pro závěrečnou webovou aplikaci a někteří, jako jsem byla já, trénovali své hlasivky v rámci nacvičování krátké dramatické scénky.

Také jsme se podívali do Nantes, kde jsme navštívili typický francouzský trh a ochutnali různé druhy sýrů – které Francouzi opravdu milují – nebo se nechali obsloužit studenty hotelové školy. Jeden den jsme se dokonce vydali k nedalekému pobřeží, kde jsme projeli tunelem Passage de Gois, který je unikátním přírodním jevem – střídá se na něm moře a souš, a to podle přílivu a odlivu. U moře jsme si vlastníma rukama vyzkoušeli sběr mořských plodů – od škeblí přes šneky až po ústřice a kraby. A ti stateční z nás dokonce čerstvou ústřici s citrónem ochutnali.

A pokud jsme zrovna nejedli, povídali jsme si o zdravém životním stylu. Měli jsme možnost si promluvit se specialisty v několika oborech: produkce a distribuce bio potravin, vegetariánství a veganství nebo nutriční poradenství. Poslechli jsme si nejrůznější přednášky a snad každý z nás si domů odvezl nějakou zajímavou informaci.

Mimo jiné jsme mohli využít i své komunikační dovednosti. A to nejen ty jazykové, kdy jsme měli možnost mluvit se studenty odlišných národností a dozvědět se něco o jejich kultuře, ale také ty pohybové, jelikož komunikace v hostitelských rodinách nebyla zrovna nejlehčí a my museli využít všeho, co se dalo.

Myslím si, že pro každého z nás byl tento pobyt velmi přínosný. Na vlastní kůži jsme si vyzkoušeli zvyky jiné země, dozvěděli se zajímavé informace, rozvinuli své komunikační schopnosti a získali nové přátele, se kterými se někteří z nás ještě v průběhu roku uvidí. I přes déšť, zpoždění letadla a následný teplotní šok po přistání zpět v České republice si myslím, že si pobyt každý z nás užil a bude si ho připomínat ještě dlouho.

Andrea Kuttelwascherová (V7A)

 

Publikováno v kategorii Anglický jazyk.