Celní správa na GJO

Ve středu 28. března se na Gymnáziu Jiřího Ortena konala prezentace pracovníků Celní správy České republiky.

Jejich přednáška měla dvě hlavní části – nejprve mluvčí Celní správy, paní Yvona Matějková, společně se svými kolegy vysvětlili, jak Celní správa funguje, jaké je její hlavní poslání, do jakých situací se mohou její zaměstnanci dostat, i co všechno je třeba zvládnout, pokud by se kdokoli ze studentů rozhodl rozšířit její řady. Ve druhé části jsme zhlédli ukázky sebeobrany, zásah proti agresivnímu pachateli, ale i práci fenky Amy vycvičené na hledání drog a zbraní.

Celní správa České republiky funguje pod hlavičkou Ministerstva financí a její hlavní úkol spočívá v kontrole zboží a vybírání daní. Svou činností chrání poctivé domácí producenty zboží, protože jednou z důležitých aktivit, kterou Celní správa vykonává, je odhalování pašeráků.
Předměty, které byly zabaveny na hranicích, jsme si mohli zblízka prohlédnout, a dokonce i osahat. Poprvé, a možná naposledy, jsme tak měli možnost mít v ruce pravou slonovinu, léčivý odvar z kobry nebo kabelku z krokodýlí kůže.

Největší zájem u studentů vzbudily ukázky sebeobrany, kterých se účastnil i figurant z řad studentů, a ukázka práce psovodky a její fenky Amy. Ta je vycvičená na pasivní značení drog a střelných zbraní. Prohlédnout jsme si mohli i vozidlo celníků, které můžeme potkat nejčastěji – na dálnicích při vybírání mýtného.

Přednáška nás seznámila s činností Celní správy, která pro nás do této doby byla spíše neznámá. Prezentace nám pomohla i v orientaci ve světě zboží z dovozu – jak v nepřeberném množství produktů poznat padělek, popřípadě, nakupování jakých věcí se v zahraničí vyvarovat, abychom my sami nepřeváželi věci, či snad dokonce organismy, které přes hranice v žádném případě nesmějí. Setkání se pracovníky Celní správy pro nás bylo v mnoha věcech přínosné – zjistili jsme, jak důležitá je její činnost při kontrole trhu, i jak se, v případě zájmu, stát příslušníky této organizace, jak administrativní, tak ozbrojené složky.

Martina Veberová, C4A

Publikováno v kategorii Různé.