Maraton psaní dopisů

Závěrem listopadových dní se na Gymnáziu Jiřího Ortena poprvé uspořádal Maraton psaní dopisů organizovaný Vanesou Borovičkovou a Monikou Sladkou (C4A). Jedná se o událost lidskoprávní organizace Amnesty International.  

Každý rok tato organizace vybere šest případů, v nichž došlo k nespravedlivému soudu. Jedním z těchto živých příběhů je i Vahid Afkari, jehož uvěznili za pouhý nesouhlas s Íránskou vládou. Za jeho názor je s ním špatně zacházeno, ve vězení je mučen a jednoho z jeho bratrů popravili za pokojný protest. Luise Alcántaru odsoudili za protesty výtvarným uměním. Odsouzen byl na pět let do vězení, kde mu je odpírána lékařská péče.  

Díky maratonu se po celém světě napíše přes tisíce dopisů, jež následně putují na justiční instituce jako je Ministerstvo spravedlnosti. Zaplavením dopisů se docílí faktu, že úředníci o problému začnou přemýšlet.  

Během dne 29.11. se mohly studenti dostavit do učebny určené k psaní dopisů. Ty byly psány v češtině, angličtině, francouzštině a španělštině. Napsalo se neuvěřitelných 165 dopisů

Tímto bych chtěla poděkovat všem zúčastněným, již se s nadšením podíleli na Maratonu a dozvěděli se něco více o lidských právech. 

Děkuji. 

Vanesa Borovičková 

PS: Vanese a Monice patří i z naší strany poděkování. Jejich osobní angažovanost a naprostá organizační samostatnost v projektu, který překračuje povinnosti školní docházky, je krásným příkladem vyjádření postoje k lidskému životu samotnému a k dodržování lidský práv.

Děkujeme. Roman Bartoníček

Publikováno v kategorii Různé.