„Vše, co člověk vytvoří, je náchylné k chybě. Stejně jako člověk sám.“

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, jaderná inženýrka i komunální politička Ing. Dana Drábová, Ph.D., dr. h. c. mult.

přijela ve středu 21. února besedovat na Gymnázium Jiřího Ortena se studenty fyzikálních seminářů a bloku, o její přednášku byl však obrovský zájem i mezi studenty humanitních věd. Vedle jejího charismatického vystupování to byl i obrovský všeobecný přehled, díky kterému si „atomová bába“, jak jí média přezdívají, udržela pozornost po více než dvě vyučovací hodiny.
Průmyslové odvětví jaderné energetiky pokrývá v České republice přibližně 1/3 spotřeby elektřiny. V současné době je tento proces výroby elektřiny poměrně populární, protože stále velice rozšířené uhelné elektrárny jsou postupně nahrazovány elektrárnami nízko emisními. Státní úřad pro jadernou bezpečnost reguluje rizika jaderných technologií a zajišťuje adekvátní bezpečnost. Otázky studentů směřovaly k fyzice jader, k využití jaderné energie, narazily ale i na ukládání jaderného odpadu či budoucnost energetiky na planetě Zemi. Došlo i na velké záhady moderní fyziky, spojení jaderné energetiky a politiky a sci-fi scénáře z daleké budoucnosti.

Fyzika jader je nejpopulárnější a nejskloňovanější vědecká disciplína současnosti. Vědci ve švýcarském CERNu se zabývají hledáním božské částice, zkoumají podstatu Vesmíru, hledají prvotní princip, absolutního ducha. Laická veřejnost se zabývá pro ni populárnějšími otázkami, na které přišla řeč i v průběhu debaty. Můžeme cestovat v čase a prostoru? Co vlastně víme o záhadné temné hmotě?
Dana Drábová na podobné otázky s úsměvem odpovídá: Nikdo neví.
Beseda s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost přinesla studentům nejen odpovědi na praktické otázky ohledně energetiky v současnosti a v budoucnu, ale také nevšední zážitek. Dana Drábová je jaderná inženýrka, ale především charismatická a sympatická osobnost. Největší nadšení mezi studenty však bezpochyby způsobil fakt, že v prostoru a čase se, čistě hypoteticky, cestovat skutečně dá. Za výsledek, jak Drábová podotýká, však nikdo neručí.

Martina Veberová, C4A

https://www.zonerama.com/GJOKH/Album/4116301

 

 

 

 

 

Publikováno v kategorii Různé.