Expedice Banát 2023

Početná skupina studentů GJO se 1. září místo do školních lavic vydala na dobrodružnou výpravu do Rumunska, do oblasti Banátu. Doprovodem nám byla paní učitelka Peková, paní učitelka Suková a pan učitel Suk. Někteří studenti jeli již po druhé, a tak věděli, co je čeká. Jiní však tuto zemi nikdy nenavštívili. Všechny ale spojovalo něco společného – napjaté očekávání a radost z výletu.

Po dlouhé patnáctihodinové cestě, poté co nejspíše každému účastníkovi proběhla hlavou otázka: „Kdy už tam konečně budeme?”, jsme se dostali na místo. Zastavili jsme v osadě Padiš a postavili své stany. Toto malebné místo se stalo na další tři dny naším domovem.

Odtud jsme vyrazili na tři různé treky. První byl přes soutěsku Cheile Someșului Cald a jeskyni Rădeasa, kde nás poprvé čekal náročný terén plný lan, řetězů a brodění přes tak studené potůčky, že se nám zima zakusovala hluboko pod kůži. Všechno to ale stálo za ty dechberoucí pohledy uvnitř jeskyně. Druhý den jsme došli do propasti a jeskyně Cetatile Ponorului. Tato jeskyně byla ještě větší než ta první. Bylo to pravé ořechové pro milovníky adrenalinu. Nemilé překvapení nás čekalo při výstupu z jeskyně, jelikož venku mezitím začal opravdový slejvák. Po návratu do kempu jsme se zděšením zjistili, že nápor horského deště některé stany neustály. Proto se večer nesl v duchu sušení spacáků, pohorek a oblečení všeho druhu u ohně. Ani to nám nezkazilo náladu a druhý den jsme si dali poslední trek v této oblasti. Pak už nás čekal noční šestihodinový přesun autobusem do Banátu. Ještě před svítáním jsme se vykoupali v přírodních sirných pramenech 7 Izvoare Herculane, což byl doopravdy silný zážitek. Poté už jsme mířili k Dunaji na čluny, které nás závratnou rychlostí dovezly k jeskyni Ponocova. Netopýři poletovali mezi krápníky a stěny magicky fosforeskovaly.

Odpoledne jsme dorazili do první české vesnice Eibenthalu. V následujících dnech nás čekalo pěší putování od jedné k druhé. Celkem jsme navštívili 4 české vesnice Eibenthal, Rovensko, Gernik a Svatou Helenu. Jednou jsme nocovali na hřebenech hor v salaši, jinak jsme přespávali u místních ve vesnicích pod stanem. Zažili jsme toho opravdu hodně. Ochutnali jsme místní jídlo, seznámili se s místními obyvateli a zjistili něco o jejich kořenech, spali jsme pod širákem, večer pozorovali hvězdy, ráno zase východ slunce, hráli jsme karty, zpívali u táboráku, koupali se v potoce, vyšlápli spousty kopců a viděli mnoho krásných vyhlídek, zpívali jsme si nebo hráli hádání osobností, aby nám cesta lépe utíkala, udělali jsme si přátele z jiných tříd a ročníků a prostě jsme si užili nádherných osm dní v Rumunsku, na které jen tak nezapomeneme.

Tereza Cabrnochová C4A

https://eu.zonerama.com/GJOKH/Album/10354807

Publikováno v kategorii Různé.