Krakow Photo Fringe 2018 (a Fotokroužek GJO)

Fotokroužek Gymnázia Jiřího Ortena, konkrétně devět jeho členů (Jiří Černohorský, Kateřina Klečková, Martina Veberová, Emma Petrů, Nikola Kouřilová, Alžběta Botková, Ema Drozenová, Barbora Svobodová a Tereza Čábelková), vystavoval na konci května v Krakově na měsíci fotografie.

Krakow Photo Fringe je mezinárodní fotografický festival, kde mají možnost představit svá díla umělci z celého světa, jejich výstavy jsou poté rozprostřeny ve výstavních prostorech po celém městě a označeny žlutou nálepkou Photo Fringe. No, a mezi všemi těmi mladými nadějnými umělci a krásnými budovami jsme se jakýmsi záhadným řízením osudu ocitli i my.

Naše výstava „Fragmenty“ se skládala z několika výstavních souborů – fragmenty ženského těla, architektury a také scény ze známých filmů. Realizace se účastnilo celkem devět autorů, ti mladší z nás se zaměřili právě na filmové fragmenty. V průběhu dubna a května jste tak ve škole mohli potkat modré i bílé příšery, a barvy bylo tolik, že jsme málem přebarvili podlahu ve studovně. Na modro. Celý proces jsme si moc užili – místo školy i oběda jsme pobíhali po lese, rozptylovali hřbitovní správu, pohoršovali návštěvnice hřbitova a pokryli místní drogerii finanční výdaje tak na měsíc dopředu. Tolik odličovacích tampónků a vodiček totiž nikdy za jeden jediný týden prostě prodat nemohli. Vybrakovali jsme babiččiny skříně, zneužili školní sprchy, a to všechno jen a jen proto, abychom se na konci celého tvořivého procesu mohli kochat formátem fotografií 50 na 70. A že to stálo za to. K vidění jsou mezi našimi výtvory scény z filmů Avatar (jehož modré příšerky bravurně ztvárnily Emma Petrů a Alžběta Botková), Mrtvá nevěsta Tima Burtona (čest Barboře Svobodové, která si dobrovolně nechala zamalovat oči, nicméně červa do nich už nechtěla), Alenka v Říši divů (veliký dík naší externí modelce Aničce a především Klementýně – milému králíkovi z vestibulu, stejně jako Nikole Kouřilové, která si nechala vlasy nejen nevybíravě cuchat, ale nakonec i nastříkat na oranžovo), Karlík a továrna na čokoládu (Ema Drozenová a Tereza Čábelková zvládly nemožné – sehnat ty nemožné brýle Willyho Wonky) a Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (Kačka Klečková si své povolení na focení ve „venkovním ateliéru“ řádně odpracovala).

Vernisáž výstavy v Galerii A1 Krakovské technické univerzity se vydařila nad naše očekávání – lidí, kteří přišli naši výstavu zhlédnout, bylo dosti, vína, které návštěvníci přišli vypít, už tak dosti nebylo. Popovídali jsme si česko-polsko-anglicky o našich fotografiích a v průběhu dalších dvou dnů jsme na jiné výstavy v rámci festivalu zavítali. Kromě výstav jsme viděli ale i velkou část Krakova, ustlali jsme si u Visly a nechali se inspirovat. Vždyť co jiného dělat ve městě, kde dívky jezdí na kole v sukních a naprosto neznámí lidé k vám přijdou s milým úsměvem a dotazem: „Hi, where´s your exhibition?“ Ta jistota v jejich otázce mě utvrdila v tom, že to nebyl jenom pěkný sen. My jsme tam tu výstavu fakt měli. Takže, jestli nemáte v červnu co na práci, zavítejte do Krakova. Srdečně vás zveme 🙂
Martina Veberová, C4A

 

Publikováno v kategorii Různé.