Ortenálie – divadelní maraton

Ve čtvrtek, 15.06.23, tři třídy nižšího gymnázia završily své několika měsíční úsilí a zahrály svá představení. Cesta k úspěchu bývá trnitá a stejně tak i za našimi divadelními kusy stálo mnoho úsilí, nezdarů, nových pokusů, učení se textům, pilování výslovnosti, práce s tělem, zkoušení…

Ale rozhodně to všechno stálo za to. Všichni primáni, terciáni i kvartáni byli obsazeni v rolích a na jevišti. Každý z nich hrál a každý se tak podílel na výsledné podobě hry.

Prima nás okouzlila atmosférou džungle plnou vytí vlků a vřeštění opic. Moudře a rozšafně učil Balů Mauglího zákonům džungle a Baghíra za něj bojoval do roztrhání těla. Hypnoticky se vlnil a syčel had Ká. Srdnatě bránili své lidské mládě otec vlk a matka vlčice. Mocně troubil své písně slon a Akéla moudře vedl svou smečku.

Tercie nás zavedla na daleká moře a ostrovy, za zpěvy pirátů a bukanýrů. Diváci prožívali dobrodružství Jima, s hrůzou sledovali hrozné činy hamižného kapitána Flinta i Silvera s dřevěnou nohou, stali se součástí boje o poklad, a nakonec s úlevou zjistili – stejně jako Ben a všichni piráti – že nejlepší vždycky je se o poklad rozdělit!

Kvarta nabídla několik poetických momentů ze života Jiřího Ortena– přátelství s Halasem, vztah s Věrou, jeho lásku k mamince a bratrům. Jednotlivá setkání spojovala Jiřího poezie. Závěr hry předjímal i závěr básníkova života, celá hra se tak nesla spíše v molovém tónu, který ještě podtrhla autorská hudba a nasvícení scény.

Moc nás potěšilo, že všechna tři představení měla hojnou diváckou účast a byla oceněna bouřlivým potleskem. To je konec konců pro herce, režiséry, zvukaře, osvětlovače, scénáristy, skladatele, zpěváky a všechny, které jsem opomněla a na představeních se podíleli, tou největší odměnou.

Těšíme se na další ročník. Štěpánka a Monika

Fotogalerie z vystoupení primy – Mauglí

Fotogalerie z vystoupení tercie – Ostrov pokladů

Fotogalerie z vystoupení kvarty – Ohrenstein

Publikováno v kategorii Různé.